Košík je prázdný

Příručka lektora

Proč výuka online?

Online vzdělávání zažívá v Česku veliký boom a není se čemu divit. Studenti milují výuková videa, která jsou mnohem efektivnější než klasické přednášky nebo hromadná doučování. Největší výhodou pro studenty i lektory je časová flexibilita a efektivita, kterou online výuka poskytuje.

Typy doučovacích videí

Výuková videa můžeš pojmout dvěma způsoby:

Lektoři většinou dávají přednost první variantě, pro některé specifické předměty se ale občas hodí i druhá varianta.

Při tvorbě klasického videa je důležitý výběr hardwaru a nastavení světla a zvuku. Doporučujeme použít jakoukoliv kameru, lepší foťák, klidně i kvalitní mobil. Lepší je natáčet v HD s minimálně 32 fps (lépe alespoň 60 fps). Nejedná se o žádnou vědu. Stačí najít vhodné místo, dát dohromady vybavení a vychytat zvuk a světlo.

Pro lepší představu doporučujeme mrknout na tato krátká videa, ve kterých je vše názorně vysvětleno: Video 1 Video 2

Struktura kurzů

Před tím, než začneš tvořit video kurzy, věnuj prosím minutku času seznámení se se strukturou kurzů na Edufix. Vzhledem k jednotnému konceptu webu je důležité dodržovat následující pravidla:

Úprava videí

Hotové video je vhodné následně zkomprimovat, protože nezmenšené může mít klidně několik gigabajtů. Osvědčený program je Handbrake, k němuž najdeš jednoduchý tříminutový manuál zde.

Video se dá zmenšit i na desetinu původní velikosti. Doba trvání komprimace závisí na výkonu počítače. Může trvat od patnácti minut do několika hodin. Pokud máš k dispozici méně výkonný počítač, je dobré využívat funkce „add to queue“ v Handbrake a nechat počítač komprimovat přes noc. Dáš si do řady několik videí na komprimování a dále se o nic nemusíš starat.
Videa je také nutné překontrolovat (zda komprimace proběhla úspěšně a zda je kvalita videa dostačující).

Zakládání kurzů v administraci

Před publikováním prvního kurzu nám zašli profilové informace:

Zakládání kurzu:

Kurz založíš ve svém profilu po přihlášení Poté doplníš následující informace: Po vyplnění těchto údajů můžeš v administraci předat kurz ke schválení

Tipy a triky na závěr

Neočekávej elementární znalosti a dovednosti studentů

Studenti, kteří problematice rozumí, si doučování nekoupí. Je lepší očekávat nulovou znalost a vysvětlit látku detailně od nejjednodušších příkladů a postupně přejít ke komplikovanějším.

Jdi do detailu

Vžij se do situace studenta: Nemáš nejmenší ponětí o dané problematice a snažíš se ji pochopit od základu. Z toho důvodu budeš mnohem radši, když videa budou detailní a bude v nich vysvětlena každá maličkost jako například úprava rovnice, upozornění na přepočet jednotek nebo vysvětlení vyčíslení chemické reakce.