Košík je prázdný

5. okruh - Posloupnosti a finanční matematika

Didaktický test, který na tebe čeká v rámci společné části maturitní zkoušky z matematiky obsahuje 9 okruhů. Pátým z těchto tematických okruhů jsou Posloupnosti a finanční matematika. Jaké tematické úlohy můžeš čekat v tomto okruhu a jaké je jejich procentuální zastoupení na testech? Vše jsme pro tebe přehledně shrnuli v tomto článku.

Na jaký typ úloh se při přípravě zaměřit?

V didaktickém testu z matematiky studenti vypracovávají úlohy uzavřené, úzce otevřené a široce otevřené. Samotný okruh Posloupnosti a finanční matematika má své 4 pod okruhy. Jsou jimi: Základní poznatky o posloupnostech, Aritmetická posloupnost, Geometrická posloupnost a Využití posloupnosti pro řešení úloh z praxe, finanční matematika.

V průběhu konání testu je studentovi povoleno používat matematické tabulky, rýsovací potřeby (tužka, guma, pravítko, trojúhelník s ryskou, úhloměr a kružítko) a kalkulačku bez grafického režimu. Rovněž můžeš použít publikace, jejichž obsah nepřesahuje informace uvedené v běžných vydáních MFCHT (MŠMT) a které neobsahují výklad vzorců ani jejich řešení.

Příklady úloh k jednotlivým podtématům:

Základní poznatky o posloupnostech – užití znalostí o funkcích pro řešení posloupnosti; určení posloupnosti vzorcem pro n-tý člen, graficky, výčtem prvků

Aritmetická posloupnost – určení aritmetické posloupnosti, význam diference, užití základních vzorců

Geometrická posloupnost – určení posloupnosti, význam kvocientu, základní vzorce

Využití posloupnosti pro řešení úloh – využití při řešení reálných situací, úlohy finanční matematiky (např. procenta)

 

Ukázka příkladů na geometrickou posloupnost

 

Zastoupení okruhu v didaktickém testu

Úlohy týkající se posloupnosti a finanční matematiky jsou na testu zastoupeny 4-14 %. 

Neváhej se přihlásit do našeho maturitního kurzu a získej další výuková videa, komplexní kurzy, testové otázky s detailním vysvětlením a v neposlední řadě také živý webinář s naším lektorem. Zvládni maturitu z matematiky levou zadní!

 

Online příprava k maturitě z matematiky

Kurz obsahuje 30 hodin výukových videí, více než 100 testových otázek k procvičení, vzorový maturitní test nanečisto a živý webinář s lektorem. S tímto zvládneš maturitu levou zadní!

Byl pro tebe tento článek užitečný? Nasdílej ho svým kamarádům.